Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBD7000-E3-18
MMBD7000-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBD7000-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23
Datasheet Download
MMBD7000-E3-18.pdf
Availability of MMBD7000-E3-18
QUANTITY
MMBD7000-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBD7000-E3-18
Internal Part NumberEIS-MMBD7000-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBD7000-E3-18
Related LinksMMBD700, MMBD7000-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBD7000-E3-18 Details Description
Related parts for MMBD7000-E3-18
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
PLUGINLOW TEMP VERS SIDE ROLLER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 62MM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
BEND PROTECTION PG21 BLK TPE 13- datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf