Fairchild Semiconductor MMBF5460
MMBF5460 picture photo
Mfg. Part Number
MMBF5460
Manufacturer
Product Category
JFETs (Junction Field Effect)
Brief Description
JFET P-CH 40V 0.225W SOT23
Datasheet Download
MMBF5460.pdf
Availability of MMBF5460
QUANTITY
MMBF5460 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBF5460
Internal Part NumberEIS-MMBF5460
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyJFETs (Junction Field Effect)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeP-Channel
Voltage - Breakdown (V(BR)GSS)40V
Drain to Source Voltage (Vdss)-
Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0)1mA @ 15V
Current Drain (Id) - Max-
Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id750mV @ 1µA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7pF @ 15V
Resistance - RDS(On)-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Power - Max225mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBF5460
Related LinksMMBF, MMBF5460 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MMBF5460 Details Description
Related parts for MMBF5460
CONN HEADER 3POS STR KEY-X TIN datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE 5K OHM NTC datasheet.pdf
LED 7-SEG 20MM CA GREEN RHD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT-223 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 8IN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 48 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf