Diodes Incorporated MMBT4401T-7
MMBT4401T-7 picture photo
Mfg. Part Number
MMBT4401T-7
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 40V 0.6A SOT-523
Datasheet Download
MMBT4401T-7.pdf
Availability of MMBT4401T-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMBT4401T-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBT4401T-7
Internal Part NumberEIS-MMBT4401T-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate Change 09/July/2007
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)40V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic750mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 150mA, 1V
Power - Max150mW
Frequency - Transition250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
Supplier Device PackageSOT-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBT4401T-7
Related LinksMMBT4, MMBT4401T-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MMBT4401T-7 Details Description
Related parts for MMBT4401T-7
IDC CABLE - AKC24H/AE24M/AKC24H datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 27BIT 48-LQFP datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM OS DRAGON / + datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 4.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 1250VDC DRAWING T7 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A U8FL datasheet.pdf