Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5225C-E3-18
MMBZ5225C-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5225C-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5225C-E3-18.pdf
Availability of MMBZ5225C-E3-18
QUANTITY
MMBZ5225C-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5225C-E3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5225C-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5225C-E3-18
Related LinksMMBZ522, MMBZ5225C-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5225C-E3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5225C-E3-18
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER SH 10POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 34MM datasheet.pdf
TOOL INSERT 0.9MM SKT CONTACTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
150UF 400V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf