Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5230C-HE3-18
MMBZ5230C-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5230C-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5230C-HE3-18.pdf
Availability of MMBZ5230C-HE3-18
QUANTITY
MMBZ5230C-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5230C-HE3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5230C-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)19 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5230C-HE3-18
Related LinksMMBZ5230, MMBZ5230C-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5230C-HE3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5230C-HE3-18
JUMPER-H1507TR/A3048V/X 3" datasheet.pdf
CONN RING SEALABLE 3/8 14-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
BREAKOUT PWM LED DVR SPI 24CH datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf