Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5248C-E3-18
MMBZ5248C-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5248C-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5248C-E3-18.pdf
Availability of MMBZ5248C-E3-18
QUANTITY
MMBZ5248C-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5248C-E3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5248C-E3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)21 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5248C-E3-18
Related LinksMMBZ524, MMBZ5248C-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5248C-E3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5248C-E3-18
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIN RAIL SOCKET HOUSING 24-12AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 48MM datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODES SOD-923-2 datasheet.pdf
MINI BX PIN ASSY 100 POS datasheet.pdf