Micro Commercial Components (MCC) MMBZ5250B-TP
MMBZ5250B-TP picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5250B-TP
Brief Description
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23
Datasheet Download
MMBZ5250B-TP.pdf
Availability of MMBZ5250B-TP
QUANTITY
MMBZ5250B-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5250B-TP
Internal Part NumberEIS-MMBZ5250B-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5250B-TP
Related LinksMMBZ52, MMBZ5250B-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
MMBZ5250B-TP Details Description
Related parts for MMBZ5250B-TP
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 17POS datasheet.pdf
FIXED IND 91MH 31MA 250 OHM TH datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 2M 18/4 PVC datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 25P 152MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 14.745600MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf