Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5254C-G3-18
MMBZ5254C-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5254C-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5254C-G3-18.pdf
Availability of MMBZ5254C-G3-18
QUANTITY
MMBZ5254C-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5254C-G3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5254C-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)41 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5254C-G3-18
Related LinksMMBZ525, MMBZ5254C-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5254C-G3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5254C-G3-18
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.55-1.8V 22W datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 34POS SMD datasheet.pdf
FUSE FAST 8A 250V MIDGET datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V S2H 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf