Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5258B-E3-18
MMBZ5258B-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5258B-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5258B-E3-18.pdf
Availability of MMBZ5258B-E3-18
QUANTITY
MMBZ5258B-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5258B-E3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5258B-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5258B-E3-18
Related LinksMMBZ525, MMBZ5258B-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5258B-E3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5258B-E3-18
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
OSC XO 14.3456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS datasheet.pdf