NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MMC2114CFCPV33
MMC2114CFCPV33 picture photo
Mfg. Part Number
MMC2114CFCPV33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MMC2114CFCPV33.pdf
Availability of MMC2114CFCPV33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMC2114CFCPV33 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMC2114CFCPV33
Internal Part NumberEIS-MMC2114CFCPV33
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMCore
PackagingTray
Core ProcessorM210
Core Size32-Bit
Speed33MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMC2114CFCPV33
MMC2114CFCPV33 Details Description
Related parts for MMC2114CFCPV33
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC PROSLIC PCM/SPI -140V 42LGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LABEL ID/RATINGS 5"X3" WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf