| Internal Part Number | EIS-MMC2114CFCVF33 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 20/May/2014 | |
| Standard Package | 126 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | MCore | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | M210 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SPI | |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 104 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |