Vishay/Dale MME25-0141R1
MME25-0141R1 picture photo
Mfg. Part Number
MME25-0141R1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 14POS 5A
Datasheet Download
MME25-0141R1.pdf
Availability of MME25-0141R1
QUANTITY
MME25-0141R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MME25-0141R1
Internal Part NumberEIS-MME25-0141R1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact Layout, Typical-
FeaturesScrewlocks
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MME25-0141R1
Related LinksMME25-, MME25-0141R1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MME25-0141R1 Details Description
Related parts for MME25-0141R1
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 WW datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC64B/AE64M/AKC64B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
FERRITE CORE EQ 4.8UH N97 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV DO205AA datasheet.pdf
EE XP-E AMBER datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf