Yageo MMF-25FRF150R
MMF-25FRF150R picture photo
Mfg. Part Number
MMF-25FRF150R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W MELF
Datasheet Download
MMF-25FRF150R.pdf
Availability of MMF-25FRF150R
QUANTITY
MMF-25FRF150R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF-25FRF150R
Internal Part NumberEIS-MMF-25FRF150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF-25FRF150R
Related LinksMMF-25, MMF-25FRF150R Datasheet, Yageo Distributor
MMF-25FRF150R Details Description
Related parts for MMF-25FRF150R
CONN HOUSING 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS .100" CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LP3943 FUNLIGHT datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A ROLL LVR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC DVR PWR COIL POWERSO10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DDPAK datasheet.pdf