Yageo MMF-50FRF1K8
MMF-50FRF1K8 picture photo
Mfg. Part Number
MMF-50FRF1K8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF-50FRF1K8.pdf
Availability of MMF-50FRF1K8
QUANTITY
MMF-50FRF1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF-50FRF1K8
Internal Part NumberEIS-MMF-50FRF1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF-50FRF1K8
Related LinksMMF-50, MMF-50FRF1K8 Datasheet, Yageo Distributor
MMF-50FRF1K8 Details Description
Related parts for MMF-50FRF1K8
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 324TFBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 12POS RA T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS datasheet.pdf