Yageo MMF-50FRF1K8
MMF-50FRF1K8 picture photo
Mfg. Part Number
MMF-50FRF1K8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF-50FRF1K8.pdf
Availability of MMF-50FRF1K8
QUANTITY
MMF-50FRF1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF-50FRF1K8
Internal Part NumberEIS-MMF-50FRF1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF-50FRF1K8
Related LinksMMF-50, MMF-50FRF1K8 Datasheet, Yageo Distributor
MMF-50FRF1K8 Details Description
Related parts for MMF-50FRF1K8
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8MSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
KIT POE APPLICATION datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
MKDS 3 KLEMMHUELSE 5MM NI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf