Yageo MMF1WSFRF270R
MMF1WSFRF270R picture photo
Mfg. Part Number
MMF1WSFRF270R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1W MELF
Datasheet Download
MMF1WSFRF270R.pdf
Availability of MMF1WSFRF270R
QUANTITY
MMF1WSFRF270R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF1WSFRF270R
Internal Part NumberEIS-MMF1WSFRF270R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF1WSFRF270R
Related LinksMMF1WS, MMF1WSFRF270R Datasheet, Yageo Distributor
MMF1WSFRF270R Details Description
Related parts for MMF1WSFRF270R
IC SWITCH 1X1 14DIP datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf