Yageo MMF50SBRD100R
MMF50SBRD100R picture photo
Mfg. Part Number
MMF50SBRD100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF50SBRD100R.pdf
Availability of MMF50SBRD100R
QUANTITY
MMF50SBRD100R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF50SBRD100R
Internal Part NumberEIS-MMF50SBRD100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF50SBRD100R
Related LinksMMF50S, MMF50SBRD100R Datasheet, Yageo Distributor
MMF50SBRD100R Details Description
Related parts for MMF50SBRD100R
IC CLK GEN CPU 266MHZ 2CIRC datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf