ON Semiconductor MMFZ18T1G
MMFZ18T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMFZ18T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMFZ18T1G.pdf
Availability of MMFZ18T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMFZ18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMFZ18T1G
Internal Part NumberEIS-MMFZ18T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/April/2008
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMFZ18T1G
Related LinksMMFZ, MMFZ18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMFZ18T1G Details Description
Related parts for MMFZ18T1G
IC OPAMP GP 10.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR10A/ AE10G / APK10A datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC 16BIT D-TYPE LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 3A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf