ON Semiconductor MMFZ18T1G
MMFZ18T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMFZ18T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMFZ18T1G.pdf
Availability of MMFZ18T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMFZ18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMFZ18T1G
Internal Part NumberEIS-MMFZ18T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/April/2008
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMFZ18T1G
Related LinksMMFZ, MMFZ18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMFZ18T1G Details Description
Related parts for MMFZ18T1G
VOLT DETECT IC N-CH OD 3.8V TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER PA 9POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 4+GND SZ1 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf