ON Semiconductor MMFZ5V1T1G
MMFZ5V1T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMFZ5V1T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMFZ5V1T1G.pdf
Availability of MMFZ5V1T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMFZ5V1T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMFZ5V1T1G
Internal Part NumberEIS-MMFZ5V1T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/April/2008
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMFZ5V1T1G
Related LinksMMFZ5, MMFZ5V1T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMFZ5V1T1G Details Description
Related parts for MMFZ5V1T1G
IC V-MONITOR W/PROG DETEC 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 413 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 10K 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf