Vishay/Dale MMH23-020
MMH23-020 picture photo
Mfg. Part Number
MMH23-020
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 20POS 5A
Datasheet Download
MMH23-020.pdf
Availability of MMH23-020
QUANTITY
MMH23-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMH23-020
Internal Part NumberEIS-MMH23-020
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMH23-020
Related LinksMMH2, MMH23-020 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMH23-020 Details Description
Related parts for MMH23-020
FIXED IND 270UH 450MA 950 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROLL LEV SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 20A datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20/ datasheet.pdf
IGBT 600V 47A 206W TO220 datasheet.pdf
IC CAN TRANSEIVER HS 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NC CYLINDER 300V datasheet.pdf