Vishay/Dale MMH25-007
MMH25-007 picture photo
Mfg. Part Number
MMH25-007
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 7POS 5A
Datasheet Download
MMH25-007.pdf
Availability of MMH25-007
QUANTITY
MMH25-007 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMH25-007
Internal Part NumberEIS-MMH25-007
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMH25-007
Related LinksMMH2, MMH25-007 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMH25-007 Details Description
Related parts for MMH25-007
LOCKING NUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 81UCG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
115/60 ADAPT 81021 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 26POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf