Vishay/Dale MMK25-029
MMK25-029 picture photo
Mfg. Part Number
MMK25-029
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 29POS 5A
Datasheet Download
MMK25-029.pdf
Availability of MMK25-029
QUANTITY
MMK25-029 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMK25-029
Internal Part NumberEIS-MMK25-029
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMK25-029
Related LinksMMK2, MMK25-029 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMK25-029 Details Description
Related parts for MMK25-029
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CA FO LC ROS SC ZIPCORD 62.5 ORN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A POLARPAK datasheet.pdf
TERMINAL SCREW METRIC HORZ BLK datasheet.pdf
1MM EDGE CARD 200CKT VERT DIP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 90A I-PAK datasheet.pdf