KEMET MMK5102K63J01L4BULK
MMK5102K63J01L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
MMK5102K63J01L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
MMK5102K63J01L4BULK.pdf
Availability of MMK5102K63J01L4BULK
QUANTITY
MMK5102K63J01L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MMK5102K63J01L4BULK
Internal Part NumberEIS-MMK5102K63J01L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMK
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMK5102K63J01L4BULK
Related LinksMMK5102K6, MMK5102K63J01L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
MMK5102K63J01L4BULK Details Description
Related parts for MMK5102K63J01L4BULK
CONN SOCKET 5POS 1.25MM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 91VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
SIMPLE WIRING UNIT 2M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf