KEMET MMK5223K63J01L4BULK
MMK5223K63J01L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
MMK5223K63J01L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
MMK5223K63J01L4BULK.pdf
Availability of MMK5223K63J01L4BULK
QUANTITY
MMK5223K63J01L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MMK5223K63J01L4BULK
Internal Part NumberEIS-MMK5223K63J01L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMK
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMK5223K63J01L4BULK
Related LinksMMK5223K6, MMK5223K63J01L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
MMK5223K63J01L4BULK Details Description
Related parts for MMK5223K63J01L4BULK
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 25V 20% SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
PLUG 26POS DOUBLE ROW RIGHT ANGL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/24/180 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf