Cornell Dubilier Electronics MMP1P47K-F
MMP1P47K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMP1P47K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP1P47K-F.pdf
Availability of MMP1P47K-F
QUANTITY
MMP1P47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP1P47K-F
Internal Part NumberEIS-MMP1P47K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMP
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.395" W, 0.236" T x 0.906" L (10.00mm, 6.00mm x 23.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP1P47K-F
Related LinksMMP1P, MMP1P47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP1P47K-F Details Description
Related parts for MMP1P47K-F
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 2.5KHZ 10UMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
7P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC datasheet.pdf