Yageo MMP200FRF1K8
MMP200FRF1K8 picture photo
Mfg. Part Number
MMP200FRF1K8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 2W MELF
Datasheet Download
MMP200FRF1K8.pdf
Availability of MMP200FRF1K8
QUANTITY
MMP200FRF1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP200FRF1K8
Internal Part NumberEIS-MMP200FRF1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP200FRF1K8
Related LinksMMP200, MMP200FRF1K8 Datasheet, Yageo Distributor
MMP200FRF1K8 Details Description
Related parts for MMP200FRF1K8
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 0.56A 4-DIP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 62POS .100 SRT AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 115MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf