Yageo MMP200FRF56K
MMP200FRF56K picture photo
Mfg. Part Number
MMP200FRF56K
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 2W MELF
Datasheet Download
MMP200FRF56K.pdf
Availability of MMP200FRF56K
QUANTITY
MMP200FRF56K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP200FRF56K
Internal Part NumberEIS-MMP200FRF56K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP200FRF56K
Related LinksMMP200, MMP200FRF56K Datasheet, Yageo Distributor
MMP200FRF56K Details Description
Related parts for MMP200FRF56K
IC MCU 8BIT 1.5KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 1.2GHZ 48LFCSP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
BEND RELIEF 8.0MM BLUE datasheet.pdf