Cornell Dubilier Electronics MMP4S47K
MMP4S47K picture photo
Mfg. Part Number
MMP4S47K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP4S47K.pdf
Availability of MMP4S47K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMP4S47K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP4S47K
Internal Part NumberEIS-MMP4S47K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMP
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" W, 0.236" T x 0.670" L (10.00mm, 6.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP4S47K
Related LinksMMP4, MMP4S47K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP4S47K Details Description
Related parts for MMP4S47K
CONN RING SEALABLE #8 18-22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 43A 960 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf