Cornell Dubilier Electronics MMP6S33K-F
MMP6S33K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMP6S33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP6S33K-F.pdf
Availability of MMP6S33K-F
QUANTITY
MMP6S33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP6S33K-F
Internal Part NumberEIS-MMP6S33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMP
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" W, 0.236" T x 0.670" L (10.00mm, 6.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP6S33K-F
Related LinksMMP6S, MMP6S33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP6S33K-F Details Description
Related parts for MMP6S33K-F
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .472" datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.15W UMT6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
VACCUM FIBER BRACKET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PT 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 7GHZ PLL datasheet.pdf