Samtec, Inc. MMSD-10-20-L-24.00-S-K
MMSD-10-20-L-24.00-S-K picture photo
Mfg. Part Number
MMSD-10-20-L-24.00-S-K
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 24" 20POS
Datasheet Download
MMSD-10-20-L-24.00-S-K.pdf
Availability of MMSD-10-20-L-24.00-S-K
QUANTITY
MMSD-10-20-L-24.00-S-K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSD-10-20-L-24.00-S-K
Internal Part NumberEIS-MMSD-10-20-L-24.00-S-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationIPD1/MMSD Form 20/Aug/2013
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesMini Mate® MMSD
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable-
Length2.00' (609.60mm)
FeaturesPolarizing Key
ColorBlack, Individual
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSD-10-20-L-24.00-S-K
Related LinksMMSD-10-20-, MMSD-10-20-L-24.00-S-K Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MMSD-10-20-L-24.00-S-K Details Description
Related parts for MMSD-10-20-L-24.00-S-K
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 950NM 1.9MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1100 BK 48A datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 25A DO203AA datasheet.pdf