ON Semiconductor MMSZ15T1
MMSZ15T1 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ15T1
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ15T1.pdf
Availability of MMSZ15T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ15T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ15T1
Internal Part NumberEIS-MMSZ15T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ15T1
Related LinksMMSZ, MMSZ15T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ15T1 Details Description
Related parts for MMSZ15T1
BOX ABS GRAY 2.61"L X 2.61"W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLK 3000' datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 37V 15A SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf