ON Semiconductor MMSZ20T1
MMSZ20T1 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ20T1
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ20T1.pdf
Availability of MMSZ20T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ20T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ20T1
Internal Part NumberEIS-MMSZ20T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ20T1
Related LinksMMSZ, MMSZ20T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ20T1 Details Description
Related parts for MMSZ20T1
MOSFET N-CH 20V 36A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf