ON Semiconductor MMSZ3V6T1
MMSZ3V6T1 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ3V6T1
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ3V6T1.pdf
Availability of MMSZ3V6T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ3V6T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ3V6T1
Internal Part NumberEIS-MMSZ3V6T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ3V6T1
Related LinksMMSZ, MMSZ3V6T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ3V6T1 Details Description
Related parts for MMSZ3V6T1
CONN STRAIN RELIEF COVER 4POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH DIE datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 3160MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf