ON Semiconductor MMSZ3V6T1G
MMSZ3V6T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ3V6T1G
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ3V6T1G.pdf
Availability of MMSZ3V6T1G
QUANTITY
MMSZ3V6T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ3V6T1G
Internal Part NumberEIS-MMSZ3V6T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
PCN Assembly/OriginSOD-123 Package Assembly Site Transfer 29/Aug/2014
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ3V6T1G
Related LinksMMSZ3, MMSZ3V6T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ3V6T1G Details Description
Related parts for MMSZ3V6T1G
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 460 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf