ON Semiconductor MMSZ4V7ET1
MMSZ4V7ET1 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ4V7ET1
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ4V7ET1.pdf
Availability of MMSZ4V7ET1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ4V7ET1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ4V7ET1
Internal Part NumberEIS-MMSZ4V7ET1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ4V7ET1
Related LinksMMSZ4, MMSZ4V7ET1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ4V7ET1 Details Description
Related parts for MMSZ4V7ET1
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf