Cornell Dubilier Electronics MMWA2P22K-F
MMWA2P22K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMWA2P22K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MMWA2P22K-F.pdf
Availability of MMWA2P22K-F
QUANTITY
MMWA2P22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMWA2P22K-F
Internal Part NumberEIS-MMWA2P22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMWA
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.311" Dia x 0.685" L (7.90mm x 17.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMWA2P22K-F
Related LinksMMWA2, MMWA2P22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMWA2P22K-F Details Description
Related parts for MMWA2P22K-F
IC DAC 12BIT 210MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 4 X 10W CLIPWATT15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf