Cornell Dubilier Electronics MMWA2P68K-F
MMWA2P68K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMWA2P68K-F
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MMWA2P68K-F.pdf
Availability of MMWA2P68K-F
QUANTITY
MMWA2P68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMWA2P68K-F
Internal Part NumberEIS-MMWA2P68K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.366" Dia x 1.000" L (9.30mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMWA2P68K-F
Related LinksMMWA2, MMWA2P68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMWA2P68K-F Details Description
Related parts for MMWA2P68K-F
FUSE RESETTABLE 145MA 60V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 277V datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.3MM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
600 MHz, 32 ] 32 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf