TDK Corporation MMZ0402S700CT000
MMZ0402S700CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MMZ0402S700CT000
Brief Description
FERRITE CHIP 70 OHM 260MA 01005
Datasheet Download
MMZ0402S700CT000.pdf
Availability of MMZ0402S700CT000
QUANTITY
MMZ0402S700CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMZ0402S700CT000
Internal Part NumberEIS-MMZ0402S700CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberMMZ,MPS Series Oct/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMMZ
PackagingCut Tape (CT)
Impedance @ Frequency70 Ohm @ 100MHz
Current Rating260mA
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case01005 (0402 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.009" (0.22mm)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMZ0402S700CT000
Related LinksMMZ0402S, MMZ0402S700CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MMZ0402S700CT000 Details Description
Related parts for MMZ0402S700CT000
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.85V 6TMLF datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 30W 3.3V +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.200" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES .62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf