TDK Corporation MMZ1005Y601CT000
MMZ1005Y601CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MMZ1005Y601CT000
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 600 OHM 250MA 0402
Datasheet Download
MMZ1005Y601CT000.pdf
Availability of MMZ1005Y601CT000
QUANTITY
MMZ1005Y601CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMZ1005Y601CT000
Internal Part NumberEIS-MMZ1005Y601CT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Components
PCN Part NumberMMZ,MPS Series Oct/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMMZ
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency600 Ohm @ 100MHz
Current Rating250mA
DC Resistance (DCR)560 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.022" (0.55mm)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMZ1005Y601CT000
Related LinksMMZ1005Y, MMZ1005Y601CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MMZ1005Y601CT000 Details Description
Related parts for MMZ1005Y601CT000
IC REG BUCK BOOST INV 1.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 3POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 291K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf