TDK Corporation MMZ1608Y301BTA00
MMZ1608Y301BTA00 picture photo
Mfg. Part Number
MMZ1608Y301BTA00
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 300 OHM 500MA 0603
Datasheet Download
MMZ1608Y301BTA00.pdf
Availability of MMZ1608Y301BTA00
QUANTITY
MMZ1608Y301BTA00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMZ1608Y301BTA00
Internal Part NumberEIS-MMZ1608Y301BTA00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Components
PCN Part NumberMMZ,MPS Series Oct/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMMZ
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency300 Ohm @ 100MHz
Current Rating500mA
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMZ1608Y301BTA00
Related LinksMMZ1608Y, MMZ1608Y301BTA00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MMZ1608Y301BTA00 Details Description
Related parts for MMZ1608Y301BTA00
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC FLIP FLOP 5BIT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.79A 70 MOHM TH datasheet.pdf