3M MNHU18-250DFIK
MNHU18-250DFIK picture photo
Mfg. Part Number
MNHU18-250DFIK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MNHU18-250DFIK.pdf
Availability of MNHU18-250DFIK
QUANTITY
MNHU18-250DFIK Order Process
Ship out your order
Specifications of MNHU18-250DFIK
Internal Part NumberEIS-MNHU18-250DFIK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall1.200" (30.48mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated Heat Shrink
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNHU18-250DFIK
Related LinksMNHU18-, MNHU18-250DFIK Datasheet, 3M Distributor
MNHU18-250DFIK Details Description
Related parts for MNHU18-250DFIK
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX I2C 2CH 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf