3M MNI14-250DFIK
MNI14-250DFIK picture photo
Mfg. Part Number
MNI14-250DFIK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MNI14-250DFIK.pdf
Availability of MNI14-250DFIK
QUANTITY
MNI14-250DFIK Order Process
Ship out your order
Specifications of MNI14-250DFIK
Internal Part NumberEIS-MNI14-250DFIK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification314,951,952,953 Color 16/Aug/2011
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.910" (23.11mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNI14-250DFIK
Related LinksMNI14-, MNI14-250DFIK Datasheet, 3M Distributor
MNI14-250DFIK Details Description
Related parts for MNI14-250DFIK
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOD523 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
SSR GNA5 IP00 10A/240VAC LVAC IN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf