3M MNI14-250DFIX-BOTTLE
MNI14-250DFIX-BOTTLE picture photo
Mfg. Part Number
MNI14-250DFIX-BOTTLE
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC
Datasheet Download
MNI14-250DFIX-BOTTLE.pdf
Availability of MNI14-250DFIX-BOTTLE
QUANTITY
MNI14-250DFIX-BOTTLE Order Process
Ship out your order
Specifications of MNI14-250DFIX-BOTTLE
Internal Part NumberEIS-MNI14-250DFIX-BOTTLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification314,951,952,953 Color 16/Aug/2011
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.910" (23.11mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNI14-250DFIX-BOTTLE
Related LinksMNI14-250D, MNI14-250DFIX-BOTTLE Datasheet, 3M Distributor
MNI14-250DFIX-BOTTLE Details Description
Related parts for MNI14-250DFIX-BOTTLE
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS TQFP-100 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf