| Internal Part Number | EIS-MNU14-156DFIK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Barrel, Bullet Connectors | |
| Series | Scotchlok™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Female, Receptacle (Socket) | |
| Diameter - Barrel | 0.156" (3.96mm) | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Length - Overall | 1.020" (25.91mm) | |
| Length - Barrel | - | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Termination | Crimp | |
| Features | - | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Color | Blue | |
| Insulation Diameter | 0.170" (4.32mm) | |