Fairchild Semiconductor MOC8101S
MOC8101S picture photo
Mfg. Part Number
MOC8101S
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD
Datasheet Download
MOC8101S.pdf
Availability of MOC8101S
QUANTITY
MOC8101S Order Process
Ship out your order
Specifications of MOC8101S
Internal Part NumberEIS-MOC8101S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)80% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)1µs, 2µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.15V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package6-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOC8101S
Related LinksMOC8, MOC8101S Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MOC8101S Details Description
Related parts for MOC8101S
SWITCH SLIDE 8PDT 300MA 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 61 SLVR datasheet.pdf
MOSFET N-CH TO-264 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf