Fairchild Semiconductor MOC8204300
MOC8204300 picture photo
Mfg. Part Number
MOC8204300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
MOC8204300.pdf
Availability of MOC8204300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOC8204300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MOC8204300
Internal Part NumberEIS-MOC8204300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)5µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)400V
Current - Output / Channel2mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOC8204300
Related LinksMOC82, MOC8204300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MOC8204300 Details Description
Related parts for MOC8204300
IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AMP LATTICE 28P DUST COVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 15POS datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
DIN-POWER F032FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
YL TIP JK HORIZL PCB MNT .080 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf