Fairchild Semiconductor MOC8204300
MOC8204300 picture photo
Mfg. Part Number
MOC8204300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
MOC8204300.pdf
Availability of MOC8204300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOC8204300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MOC8204300
Internal Part NumberEIS-MOC8204300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)5µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)400V
Current - Output / Channel2mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOC8204300
Related LinksMOC82, MOC8204300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MOC8204300 Details Description
Related parts for MOC8204300
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD BRIDGE 3PH 1800V 100A M2-1 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf