NetBurner, Inc. MOD5282-100
MOD5282-100 picture photo
Mfg. Part Number
MOD5282-100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
PROCESSOR MODULE 512KB FLASH
Datasheet Download
MOD5282-100.pdf
Availability of MOD5282-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOD5282-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MOD5282-100
Internal Part NumberEIS-MOD5282-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeMCU, Ethernet Core
Core ProcessorColdFire 5282
Co-Processor-
Speed66MHz
Flash Size512KB
RAM Size8.064MB
Connector TypeRJ-45, 2x50 Header
Size / Dimension2.6" x 2" (66.04mm x 50.8mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOD5282-100
Related LinksMOD52, MOD5282-100 Datasheet, NetBurner, Inc. Distributor
MOD5282-100 Details Description
Related parts for MOD5282-100
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 250V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf