Samtec, Inc. MOLC-120-01-S-Q
MOLC-120-01-S-Q picture photo
Mfg. Part Number
MOLC-120-01-S-Q
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .050 80POS VERT SHRD
Datasheet Download
MOLC-120-01-S-Q.pdf
Availability of MOLC-120-01-S-Q
QUANTITY
MOLC-120-01-S-Q Order Process
Ship out your order
Specifications of MOLC-120-01-S-Q
Internal Part NumberEIS-MOLC-120-01-S-Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFOURRAY™ MOLC
PackagingTube
Connector TypeShrouded
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)0.235" (5.97mm)
Molding Height Above Board0.220" (5.59mm)
Contact Mating Length0.133" (3.38mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOLC-120-01-S-Q
Related LinksMOLC-12, MOLC-120-01-S-Q Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MOLC-120-01-S-Q Details Description
Related parts for MOLC-120-01-S-Q
CONVERTER DC/DC 12V 15W OUT datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC FIFO SS 512X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CAP TANTALUM 68UF 16V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC GATE DRVR 6SON datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf